projekt nr 42

42. Łysa Góra na nowo - rozbudowa infrastruktury i oferty tego miejsca


Opis projektu

Od dłuższego czasu absolutnie nie dzieje się nic w celu poprawy wyglądu i infrastruktury Łysej Góry. Zimą stok jest przygotowany (jeśli tak można napisać) tragicznie: wystająca trawa, kamienie i nierówności podłoża. Oświetlenie stoku również pozostawia wiele do życzenia: niedoświetlone zbocze stwarza niebezpieczeństwo dla uczestników płacących za wieczorne korzystanie z Łysej. Na tak małej górze operator chce wcisnąć jak najwięcej zimowych atrakcji: fun park, stok i tor saneczkowy. Latem - nie ma za bardzo jak korzystać z terenu: zakazy wchodzenia na "trawę", bądź dziwne ogrodzenia. Po sezonie letnim - łąka na dole ewidentnie służy właścicielowi, jako miejsce przechowywania swoich łódek, co niesamowicie szpeci krajobraz...
Dobrze by było, gdyby Łysa Góra była wizytówką Sopotu, na jaką miasto zasługuje. Zimą - świetnie przygotowany stok (oczywiście przy sprzyjającej aurze), a w przypadku braku mrozu: jakaś alternatywa zimowa np. zimowa tyrolka, czy zorbing. W okresie letnim warto przekształcić ten zakątek Górnego Sopotu w miejsce rekreacji - mogłyby tu powstać strefy piknikowe lub trasa do grasski - czyli nart na trawie (dzięki czemu Łysa Góra tętniłaby życiem również latem).
Wydaje się, że zarządzanie terenem Łysej Góry warto by zrewolucjonizować, aby operator terenu zobligowany był do całorocznego udostępniania mieszkańcom i turystom tego pięknego zakątka Sopotu. Obecne działania ograniczają się jedynie do zimowego okresu, co stanowi ogromny problem: od wiosny do jesieni nie dzieje się tu nic, a teren stoku nie jest przygotowywany w tym czasie do zimy. Oprócz koszenia trawy teren w żaden sposób nie jest wyrównywany, co zimą jest doskonale widoczne w czasie jazdy na nartach, sankach i snowboardzie.
Lato należy w Sopocie do turystów - przeniesienie w tym okresie ciężaru rekreacyjnego dedykowanego mieszkańcom Sopotu w tę okolicę sprawiłoby, że Łysa Góra mogłaby tętnić życiem dzięki przygotowaniu i udostępnieniu tego terenu również mieszkańcom miasta. Strefa piknikowa, wyznaczenie miejsca do grillowania, budowa letniej tyrolki, czy przygotowanie innej dodatkowej atrakcji zachęciłoby do przebywania i wypoczynku na Łysej Górze.

Projekt możliwy do zrealizowania.